Korzyści płynące z przyjmowania serwatki

Serwatka jest produktem ubocznym powstającym w procesie produkcji serów z krowiego mleka. Zależnie od użytej metody produkcji, można otrzymać jeden z dwóch rodzajów serwatki: podpuszczkowej (o słodkim smaku) oraz kwasowej. Serwatka tworzy się pod wpływem podpuszczki (enzymu trawiennego) oraz bakterii kwasu mlekowego.

Skład serwatki

Serwatka składa się z wielu wartościowych składników takich jak:

  • białka – albuminy i globuliny, które są niezbędne dla organizmu, budują wiele komórek ciała
  • laktoza – tak zwany cukier mlekowy, który jest świetnym pokarmem dla bakterii flory jelitowej
  • wapń – wzmacnia strukturę kości
  • składniki mineralne – fosfor, sód, jod
  • witaminy – witaminy z grupy B, kwas pantotenowy, biotyna

Właściwości serwatki

Białko serwatkowe jest bardzo szybko i łatwo trawione w ludzkim organizmie. W błyskawiczny sposób przenoszą się z żołądka do jelit, gdzie zostają wchłonięte i wykorzystane przez organizm jako budulec dla innych białek. Białka te tworzone są przez wysokiej jakości aminokwasy. Również zawarta w serwatce laktoza ma bardzo pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Nie można jej również odmówić tego, ze zawarte w jej składzie immunoglobuliny poprawiają odporność organizmu. Sprawiają, że wszelkie chorobotwórcze czynniki są szybciej znajdowane i atakowane. Dodatkowo, serwatka polecana jest osobom chorym na nadciśnienie, gdyż reguluje pracę układu krążenia.

Zastosowanie serwatki

Serwatka jest produktem pochodzenia naturalnego. Dzięki temu jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Znalazła szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, technologii żywności jak i w kosmetyce. Wysuszone białko serwatkowe jest teraz nieodłącznym składnikiem ogromnej ilości produktów spożywczych do których należą między innymi lody, śmietana, serki topione, a także pieczywo. Tak wzbogacony produkt staje się dużo bardziej odżywczy, zawiera więcej biała i witamin. W dodatku serwatka powszechnie uznawana jest jako odpad, więc wzbogacanie nią pożywienia nie jest drogie.

Serwatka coraz częściej wykorzystywana jest także w celach leczniczych. Kuracje serwatkowe stosuje się przy leczeniu hemoroidów, dny moczanowej, a także przy szerokiej gamie problemów dermatologicznych.

Serwatka jest również jednym z ulubionych produktów sportowców. Białko uzyskane z niej bardzo szybko się wchłania, jest ogólnodostępne i proste w spożyciu. Dla większości sportowców uprawiających sporty siłowe nie potrafi sobie bez niej wyobrazić funkcjonowania, jako że białko jest niezbędnym składnikiem budulcowym mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *