Katabolizm mięśniowy jest procesem rozpadu tkanki mięśniowej. Występuj wtedy, gdy nie dostarczamy do organizmu odpowiedniej ilości składników budulcowych. Katabolizm jest postrachem wszystkich sportowców. Szczególnie mocno dotyczy jednak osób uprawiających sporty siłowe. Ryzyko utraty ciężko wypracowanej tkanki mięśniowej spędza sen z powiek wielu osobom. Okazuje się jednak, że często problem katabolizmu jest wyolbrzymiany.
Istotnym czynnikiem jest jednak stałe kontrolowanie swojej diety. Samymi odżywkami i suplementami nie da się zatrzymać katabolizmu i zbudować masy mięśniowej. Najważniejsze jest kontrolowanie pór i jakości posiłków oraz dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka.
Na czym polega katabolizm mięśniowy?
Katabolizm mięśni występuje przez cały dzień, przez cały czas, podobnie jak jego odwrotność – anabolizm. Oba te procesy składają się na całokształt przemian chemicznych i energetycznych w komórce.
Anabolizm korzysta z zewnętrznych źródeł energii w celu wytworzenia nowych struktur komórkowych. Katabolizm natomiast występuje, gdy organizm nie posiada wystarczających zewnętrznych dostaw energii. W celu podtrzymania procesów życiowych jest więc zmuszony do korzystania z wewnętrznych zapasów białek, węgli i tłuszczów. Najlepszym źródłem białka są mięśnie, więc to one w pierwszej kolejności są spalane.
Przyczyny i występowanie katabolizmu mięśniowego
Mocny katabolizm występuje w kilku sytuacjach:
- podczas treningu – mięśnie podczas treningu ulegają mikrouszkodzeniom. Jest to proces konieczny, gdyż odbudowywane komórki staja się większe i mocniejsze
- po treningu – nasilony katabolizm występuje nawet przez kilka godzin po treningu. Organizm potrzebuje wtedy większej dostawy energii z zewnętrznych źródeł po to, by przerwać proces rozpadu i zacząć odbudowywać komórki
- noc – w nocy ciało również podlega katabolizmowi. Ze względu na ograniczone możliwości dostawy białka, organizm korzysta z wewnętrznych zapasów, które zdołał zgromadzić w trakcie dnia
- głodówka – w trakcie głodówki nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych. W tym czasie następuje więc ogromna destrukcja naszych mięśni.
Objawy katabolizmu
Katabolizm może objawiać się uczuciem pieczenia mięśni. Jest to jednak naturalna, pożądana reakcja. Gorzej jednak, gdy uczucie to zmieni się w ból.
Najpoważniejszym, głównym sygnałem występowania katabolizmu jest utrata mięśni, którą można zaobserwować poprzez utratę obwodów w bicepsie, czy klatce piersiowej. Duży katabolizm może też powodować brak postępów w treningach.
Wielu ludzi mylnie uważa, że odczuwanie zakwasów po treningu jest oznaką katabolizmu. Jest to jednak błędne stwierdzenie, gdyż pomimo zakwasów organizm mógł już zacząć naprawiać uszkodzone mięśnie.