Wskazania lecznicze dla suszonych owoców derenia

Dereń (Cornus L.) jest często stosowany w chińskim ziołolecznictwie, jako środek tonizujący i ściągający, głównie w formułach odżywiających wątrobę i nerki. Drzewo japońskie dereń lub japońska wiśnia kornalinowa jest znaną rośliną ozdobną. Kilka różnych gatunków uprawianych jest na północnych obszarach Ameryki, Europy i Azji.

Roślina produkuje dużą ilość kwaśnych owoców późną jesienią, które zbiera się, gdy zmienia kolor na czerwony. Owoce są pieczone na wolnym ogniu lub parzone wrzącą wodą, ziarna są następnie usuwane, a owoce suszone na słońcu.

Wskazania lecznicze dla suszonych owoców derenia

Mówi się, że suszone owoce wpływają pozytywnie na wątrobę i nerki. Wskazania do ich stosowania związane są z niedomaganiem wątroby, oraz w przypadku takich objawów jak zawroty głowy i szumy uszne.

Inne objawy i wskazania do stosowania owoców derenia:

  • Choroby nerek, z bólem w dolnej części pleców i kolanach,
  • Impotencji,
  • Częstym i mimowolnym oddawaniu moczu,
  • Niekontrolowane krwawienia takie jak nadmierne krwawienie z macicy,
  • Upławy,
  • Obfite pocenie się.

Owoce derenia są uważane za nieco cierpkie z natury i mają szczególnie kwaśny smak. Chociaż dereń jest wymieniony w materii medycznej, jako środek ściągający, rzadko pojawia się w formułach, które dziś są klasyfikowane, jako ściągające.Typowa dawka wynosi 6-12 gramów w wywar.

Co zawiera dereń?

Kwaśny smak można przypisać zwykłym kwasom owocowym, w tym kwasowi jabłkowemu, kwasowi winnemu i kwasowi galusowemu. Istnieją dwie grupy aktywnych składników, które zostały zidentyfikowane: irydoidy (np. loganina, swerozyd, morroniside, stanowiące około 2,5% suszonych owoców) i triterpenoidy (głównie kwas oleanolowy i kwas ursolowy oraz pochodne glikozydów).

Ponadto istnieją ściągające garbniki (zwane taninami kukurydzianymi). Czerwony kolor owoców można przypisać antocyjanom, które są znane, jako silne przeciwutleniacze. Irydoidy: loganina i morroniside i pentacykliczne triterpenoidy, kwas ursolowy i kwas oleanolowy.

Kwas oleanolowy i kwas ursolowy to izomery, mają tę samą formułę chemiczną. Te dwa pentacykliczne triterpeny są przedmiotem zainteresowania naukowców ze względu na ich liczne aktywności biologiczne. Mogą obniżyć poziom cukru we krwi, właściwość przypisywaną dereniowi, która jest wymieniona wśród chińskich ziół stosowanych w leczeniu cukrzycy.

Wymienione kwasy mają działanie chroniące wątrobę i przeciwzapalne, dereń jest stosowany w niektórych preparatach ziołowych na wirusowe zapalenie wątroby, a działanie przeciwzapalne może być jednym z powodów, dla których dereń może być zalecany w bólach krzyża i kolana związanych ze starzeniem. W Korei owoce derenia są popularnym lekarstwem na impotencję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *