Jak określić wiek metaboliczny?

Czym jest wiek metaboliczny i co może na niego wpływać?

Wiek metaboliczny stanowi informację o tym, w jakiej kondycji pod względem biologicznym i fizjologicznym jest nasz organizm. Dwie osoby o identycznej dacie urodzenia, mogą się bowiem kategorycznie różnić pod względem kondycji, wytrzymałości i innych parametrów określających ich stan fizyczny. Jeśli wynik pomiaru jest wyższy niż nasz wiek rzeczywisty powinno być to dla nas sygnałem, że trzeba zmienić swój tryb życia tak, by lepiej zadbać o swoje zdrowie i sprawność.

Na wiek metaboliczny wpływa kilka czynników. Wśród nich najważniejsze są:

  • masa (procent zawartości) tkanki tłuszczowej w organizmie
  • masa (procent zawartości) mięśni w organizmie
  • podstawowa przemiana materii – można ją zdefiniować jako ilość energii, której potrzebuje organizm, by podtrzymać wszystkie procesy metaboliczne zachodzące w organizmie w warunkach spoczynku, komfortu cieplnego oraz spokoju psychicznego; na podstawie poziomu podstawowej przemiany materii określamy szybkość metabolizmu danej osoby.

Jak określić wiek metaboliczny?

Do określenia wieku metabolicznego najczęściej stosowany jest pomiar wymienionych wyżej parametrów organizmu, wykonywany przy pomocy analizatora składu ciała. Urządzenie to pozwala na dokładne zmierzenie zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej oraz masy mięśni, co w połączeniu z określeniem wzrostu i masy ciała, daje idealną podstawę do obliczenia podstawowej przemiany materii. Analizator składu ciała, biorąc pod uwagę wszystkie dane z przeprowadzonego pomiaru, z najwyższą dokładnością będzie mógł ocenić wiek metaboliczny badanej osoby. Jak określić wiek metaboliczny? Odpowiedzią jest po prostu wykonanie prostego badania z wykorzystaniem analizatora składu ciała.

Analizator składu ciała InBody

Firma InBody oferuje specjalistyczne analizatory składu ciała, które zapewniają rzetelne pomiary najważniejszych komponentów organizmu. Wśród produktów proponowanych przez naszą markę znajduje się kilka modeli różniących się możliwościami wykonania określonych pomiarów, dzięki czemu każdy może wybrać analizator całkowicie dopasowany do jego potrzeb. Dzięki wykorzystywaniu w tych urządzeniach 8-punktowego tetrapolarnego systemu elektrod dotykowych wszystkie analizatory składu ciała InBody zapewniają rzeczywiste i wiarygodne wyniki pomiarów.

Czy można obniżyć wiek metaboliczny?

Jeśli wykonałeś pomiar przy użyciu analizatora składu ciała i wynik określający wiek metaboliczny nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, nie musisz się załamywać. Jest kilka konkretnych działań, które możesz podjąć, by skutecznie obniżyć swój wiek metaboliczny do poziomu odpowiedniego dla Twojego wieku rzeczywistego (lub nawet niższego). Wszystkie te działania opierają się na zasadach zdrowego stylu życia, przyniosą Ci więc korzyści nie tylko w obniżeniu wieku metabolicznego, ale także zmniejszą znacząco ryzyko groźnych chorób cywilizacyjnych, będących najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków: chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nowotworów. Poniżej znajdziesz propozycje prostych zmian, które możesz wprowadzić w swoim życiu, by obniżyć wiek metaboliczny i jednocześnie w konkretny sposób zadbać o swoje zdrowie.

1. Wprowadź więcej aktywności fizycznej do swojego życia

Aktywność fizyczna oddziałuje korzystnie na wszystkie najważniejsze czynniki wpływające na wiek metaboliczny: obniża poziom tkanki tłuszczowej, zwiększa ilość tkanki mięśniowej oraz podwyższa poziom podstawowej przemiany materii. Aktualne zalecenia mówią o konieczności poświęcania codziennie min. 30 minut na wysiłek fizyczny o umiarkowanej lub dużej intensywności. Weź to pod uwagę w planowaniu każdego swojego dnia, a na pewno zauważysz różnicę przy kolejnym badaniu uwzględniającym określenie wieku metabolicznego.

2. Zastąp słodkie przekąski warzywami i owocami

Zdrowa dieta stanowi podstawę do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zastępując niezdrowe przekąski warzywami i owocami, zmniejszasz podaż kilokalorii w swojej diecie, dzięki czemu stopniowo ilość tkanki tłuszczowej w Twoim ciele zacznie się obniżać. Ograniczając z kolei podaż cukru i słodyczy, eliminujesz czynniki, które w największym stopniu przyczyniają się do zwiększenia ilości tej tkanki. Wszystkie te zmiany wpłyną pozytywnie na Twój wiek metaboliczny.

Pamiętaj, że aby wiek metaboliczny się zmniejszył, nie wystarczy kilka dni przestrzegania powyższych zaleceń. Zadbaj o to, by powyższe zmiany wprowadzić w swoje życie na stałe. Regularnie przeprowadzaj analizę składu ciała, by przekonać się, że Twoje działania mają realny, konkretny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *