Czy można pić kawę bezkofeinową w ciąży?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Chętnie po nią sięgamy, ponieważ dodaje energii, poprawia koncentrację i pomaga walczyć ze zmęczeniem. Picie kawy dla wielu osób jest nieodłączną częścią poranka. Trudno się dziwić, że kobiety w ciąży mają problemy ze zrezygnowaniem z tego nawyku.

Najważniejszym składnikiem kawy, który jest niewskazany dla ciężarnych kobiet, jest kofeina. Czy kawa bezkofeinowa w ciąży jest bezpieczna? Czy picie takiego napoju nie przynosi negatywnych skutków dla rozwoju dziecka?

Kawa bezkofeinowa a ciąża

Przede wszystkim warto zastanowić się, czy kawa bezkofeinowa naprawdę nie zawiera kofeiny. Nazwa tego produktu sugeruje, że nie znajdziemy w nim tej pobudzającej substancji. Okazuje się jednak, że w praktyce całkowite usunięcie kofeiny z kawy jest niemożliwe. W tym celu stosuje się różne procesy chemiczne, które dają bardzo dobre rezultaty, nie są jednak stuprocentowo skuteczne. Pomimo dokładnego oczyszczania w produkcie nadal pozostają śladowe ilości kofeiny. Dlatego warto dokładnie zastanowić się, czy kawa bezkofeinowa w ciąży jest dobrym pomysłem.

Wpływ kofeiny na zdrowie

Kofeina nie jest zalecana w ciąży, ponieważ może zwiększyć ryzyko poronienia, dlatego należy unikać tego napoju w pierwszych tygodniach. Na początku warto całkowicie wykluczyć kawę z diety, a także produkty zawierające stosunkowo duże ilości kofeiny, np. czekoladę. Trzeba również pamiętać, że kofeina prowadzi do wypłukiwania z organizmu cennych minerałów, przede wszystkim wapnia, który jest niezwykle istotny w czasie ciąży.

Czy kawa bezkofeinowa jest bezpieczna?

Ponieważ kawa bezkofeinowa nadal zawiera śladowe ilości kofeiny, idealnym rozwiązaniem jest całkowite wykluczenie tego napoju z jadłospisu. W przypadku osób, które po prostu nie mogą wyobrazić sobie życia bez kawy, wypijanie umiarkowanych ilości kawy bezkofeinowej jest jednak do zaakceptowania. Na pewno jest dużo zdrowsza niż napój zawierający normalne ilości kofeiny.

Inne alternatywy dla zwykłej kawy, które można wykorzystać w ciąży, to:

  • zielona herbata – zawiera pobudzającą teinę,
  • kawa zbożowa – doskonale smakuje, zwłaszcza z mlekiem,
  • herbata rooibos – skutecznie łagodzi mdłości.

Ciąża to czas, kiedy trzeba zwracać szczególną uwagę na dietę. Niestety często oznacza to konieczność zrezygnowania z ulubionych produktów. Jeśli nie możemy oprzeć się pokusie wypicia filiżanki kawy, powinniśmy bez wątpienia sięgnąć po kawę bezkofeinową. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastąpienie jej całkowicie innymi napojami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *