Każda kobieta marzy o tym, by zachować szczupłą sylwetkę jak najdłużej to możliwe. I każda chciałaby znaleźć magiczny sposób, by już zawsze móc cieszyć się odpowiednią wagą, dlatego też wiele z nich szuka rozwiązań, które im to zapewnią. Oprócz diety i sportu, jednym z najczęstszym wspomagaczy w walce ze zbędnymi kilogramami są tabletki odchudzające lub inne suplementy diety. Ale czy one aby na pewno działają? Jaką rolę odgrywają w odchudzaniu i czy są szkodliwe? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, zanim zacznie się z nich korzystać.
Tabletkowe ABC
Tabletki odchudzające są dostępne praktycznie na każdym rogu – w drogeriach i aptekach. Nie ma żadnego problemu z ich dostępnością, a ich wybór jest ogromny. Każdy z producentów stara się zapewnić, oprócz utraty wagi, co raz to więcej dodatkowych korzyści z brania tabletek, np. wzbogacenie ich o dodatkowe witaminy. Przed zakupem takich preparatów warto skonsultować wszystkie swoje wątpliwości z lekarzem, który będzie w stanie sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjmowania tabletek. Zawsze też należy zwracać uwagę na skład preparatu, nawet jeśli nie mamy uczulenia na żadne substancje chemiczne. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane tabletki mogą być naprawdę skuteczne, jeśli tylko wspomożemy je odrobiną wysiłku i rezygnacją ze słodkich czy niezdrowych przekąsek.
Nie wierz producentom!
Wprowadzenie tabletek do diety nie jest złym rozwiązaniem, ale tylko przy zachowaniu zdrowego rozsądku i umiaru. Obietnice producentów o pozbyciu się nawet kilkudziesięciu kilogramów w miesiąc to oczywiście bzdura. Coś takiego jest po prostu niemożliwe, a przede wszystkim – nie byłoby zdrowe. Szybkie chudnięcie przyczynia się do efektu jojo i może spowodować nieodwracalne uszkodzenia w narządach.
Tabletki a inne sposoby odchudzania
Poszukiwania odpowiednich suplementów na odchudzanie trzeba rozpocząć od znalezienia przyczyny nadwagi. Niektóre osoby potrzebują produktu przyspieszającego proces spalania tkanki tłuszczowej, co jest przydatne przy aktywności fizycznej i regularnych ćwiczeniach, niektóre preparatu hamującego łaknienie, a jeszcze inne – suplementów wspomagających detoksykację organizmu. Odpowiednio dobrany suplement na odchudzanie pozwala skutecznie pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami.
Rodzaje suplementów na odchudzanie
Ze względu na źródło pochodzenia zbędnych kilogramów, suplementy na odchudzanie można podzielić na dwie podstawowe grupy:
- tabletki na odchudzanie
- tabletki hamujące apetyt
Odchudzanie a zdrowie
Tabletki odchudzające działają, ale tylko w połączeniu z ruchem i zdrowym sposobem odżywiania. Takie suplementy poradzą sobie z eliminacją nadmiaru wody w organizmie, jednak aby nie był to efekt krótkotrwały i by pozbyć się tłuszczu – trzeba wdrożyć do życia także wyżej wymienione elementy. Inaczej efekty będą żadne – to potwierdzone naukowo. Na rynku dostępne są także inne produkty wspomagające odchudzanie. Są to tabletki hamujące apetyt, których działanie może być tragiczne w skutkach. Wprawdzie blokują one uczucie głodu i przyspieszają przemianę materii, ale jednocześnie zawierają substancję zwaną sibutraminą. Wykorzystuje się ją przy leczeniu chorobliwej otyłości i której stosowanie może mieć wiele skutków ubocznych, takich jak wady serca, nadciśnienie czy uszkodzenie wątroby.