Z tekstu dowiesz się:
- czym jest onycholiza paznokci,
- jakie są przyczyny onycholizy,
- jak objawia się to schorzenie,
- jak leczyć onycholizę.
Onycholiza to schorzenie paznokci, w przebiegu którego dochodzi do odwarstwienia się płytki paznokciowej od łożyska. Pod odklejonym paznokciem zbierają się zanieczyszczenia, powietrze i złuszczające się komórki, a paznokieć zaczyna zmieniać kolor na biały. Jeśli dochodzi do zakażenia, paznokieć może przebarwiać się na żółty, szary, brązowy, a nawet czarny.
Onycholiza – przyczyny
Onycholiza może występować zarówno na paznokciach u rąk, jak i nóg. W przypadku rąk bardzo często pojawia się u kobiet, które lubią długie paznokcie – mimo że są one estetyczne i wysmuklają dłoń, to jednak dość łatwo je uszkodzić, zadrzeć czy przygnieść. Urazy mechaniczne znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia onycholizy. Z kolei w przypadku stóp przyczyną onycholizy może być noszenie ciasnych, niewygodnych butów, np. szpilek z wąskimi czubkami.
Onycholiza paznokcia może być również wywołana:
- nieprawidłowym wykonywaniem zabiegu manicure,
- zbyt silnym zdejmowaniem warstwy kolorowej lakieru podczas manicure hybrydowego lub żelowego,
- przyjmowaniem niektórych leków (onycholizę może wywołać np. długotrwałe stosowanie leków na łuszczycę, trądzik czy antybiotyków z grupy tetracyklin),
- schorzeniami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca,
- niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, np. anemią, nadczynnością tarczycy, pelagrą, twardziną, kiłą albo cukrzycą.
Onycholiza – leczenie
Znanych jest kilka metod leczenia onycholizy – wybór odpowiedniej zależy m.in. od przyczyny, która wywołała chorobę. Jeśli onycholiza jest efektem noszenia niewygodnego obuwia – należy zmienić swoje preferencje i zaopatrzyć się w buty dopasowane do rozmiaru i kształtu stopy, ale nieuciskające ich newralgicznych partii, w tym palców. Paniom zaleca się noszenie krótkich paznokci oraz rezygnację z inwazyjnego, obciążającego płytkę paznokciową manicure’u.
Zmiany w obrębie płytki paznokciowej należy skonsultować również z lekarzem dermatologiem lub podologiem. Może on zaproponować profesjonalny zabieg rekonstrukcji paznokcia, czyli obcięcie go aż do miejsca, w którym jeszcze przylega on do łożyska. Następnie łożysko oczyszcza się z nagromadzonych tkanek i zabrudzeń, co zapobiega stanom zapalnym i pobudza paznokieć do wzrostu. Cała rekonstrukcja, czyli odrost paznokcia, trwa od czterech do sześciu miesięcy.
Lekarz może ponadto zalecić stosowanie odpowiednich środków miejscowych lub ogólnych, zawierających np. cynk, kolagen czy wyciąg ze skrzypu polnego, a więc substancje, które pozytywnie wpływają na kondycję paznokci. Jeśli wcześniej doszło do zapalenia, konieczne może być przyjmowanie antybiotyków.