Okulista to osoba, która posiada kompetencje w diagnostyce i leczeniu wad wzroku oraz chorób oczu. W zależności od specjalizacji okulista jest w stanie nie tylko wykonać specjalistyczne badanie oraz dobrać okulary korekcyjne, ale także przeprowadzić operację.
Jakie choroby może wykryć okulista? Okulista ze względu na pełny zakresy wiedzy dotyczący narządu wzroku jest w stanie zdiagnozować wiele chorób i schorzeń związanych z narządem wzroku. Wcześnie wykryte choroby oczu dają szanse na pełne wyleczenie. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.
-
Zaćma – choroba, która w większości przypadków związana jest ze starzeniem się organizmu. Bywa jednak tak, że jest wrodzona i utrudnia normalne funkcjonowanie już we wczesnym okresie życia. Okulista może rozpoznać tę chorobę oraz zlecić odpowiednie leczenie w zależności od zaawansowania choroby. Jedyną metodą leczenia zaćmy jest operacja.
-
Zapalenie spojówek – schorzenie, które występuje bardzo często. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, wyróżnić można kilka rodzajów zapalenia spojówek: alergiczne, bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Okulista na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz dzięki badaniu diagnozuje rodzaj zapalenia spojówek oraz dobiera właściwe leczenie.
-
Zez – choroba polegająca na nierównoległym ustawieniu oczu. To nie tylko problem medyczny, ale także estetyczny. Pełne wyleczenie jest możliwe tylko we wczesnym dzieciństwie, dlatego już małe dzieci powinny systematycznie odwiedzać okulistę. Lekarz poprzez odpowiednio dobrane metody badania wzroku jest w stanie zdiagnozować zeza oraz zalecić odpowiednie leczenie.
-
Zespół suchego oka – objawia się zaczerwieniem, pieczeniem oraz uczuciem ciała obcego w oku. Występuje w różnych sytuacjach i często utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeśli <b>okulista</b> rozpozna zespół suchego oka, będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie, które zmniejszy dyskomfort pacjenta. Ważne jest również dotarcie do przyczyn, dzięki czemu w przyszłości można zapobiegać temu schorzeniu.
-
Jaskra – choroba, która najczęściej w pierwszych okresach nie daje żadnych objawów, a nieleczona może skończyć się ślepotą. Dotyka ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Okulista zazwyczaj wykrywa jaskrę podczas specjalistycznego badania wzroku, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego.