Choroby stóp często są powodem wstydu i tematem, którego nie poruszamy w rozmowach. Na nadmierną potliwość stóp cierpi duża część naszego społeczeństwa, jednak nie każdy się do tego przyznaje. Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem, ale w sytuacji nadpotliwości należy poszukać przyczyny i zlikwidować ją. Pomoże nam w tym gabinet podologiczny Alestopa.
Skąd i po co ten pot?
Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, czy stopy muszą się pocić i dlaczego się pocą? Za wydzielanie potu odpowiedzialne są gruczoły potowe, znajdujące się w skórze właściwej. Wyróżniamy gruczoły apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły apokrynowe uchodzą do mieszków włosowych i znajdują się np. pod pachami czy w okolicach narządów płciowych. Gruczoły ekrynowe występują na niemal całym ciele, jednak na dłoniach i stopach jest ich więcej. Pełnią one rolę w procesie termoregulacji organizmu.
Kiedy się pocimy?
Są sytuacje, kiedy ilość wydzielanego potu wzrasta. Dzieje się tak np. podczas aktywności fizycznej oraz w czasie upałów. Gruczoły potowe wydzielą wtedy pot, aby ochłodzić organizm. Na pewno każdy też zauważył, że kiedy się denerwuje to bardziej pocą mu się dłonie czy stopy. Wzmożone wydzielanie potu może być także spowodowane różnymi chorobami np. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, niektórymi chorobami zakaźnymi lub grzybicą. Przy nadmiernej potliwości istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się grzybicy, ponieważ grzyby rozwijają się w środowisku wilgotnym. Przy ciągłym poceniu się stóp dochodzi do osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry, maceracji i uszkodzenia naskórka, co ułatwia wnikanie drobnoustrojów. Powodem nadmiernej potliwości stóp mogą być również predyspozycje genetyczne, nieodpowiednia dieta (bogata w np. ostre przyprawy). Często powodem tej wstydliwej dolegliwości jest nieodpowiednia higiena lub jej brak oraz noszenie niewłaściwego obuwia.
Domowe sposoby na nadpotliwość stóp
Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu nadmiernej potliwości stóp jest odpowiednia, codzienna higiena i pielęgnacja. Stopy należy myć codziennie oraz regularnie wykonywać pedicure. W drogeriach czy aptekach jest szeroki wybór preparatów do pielęgnacji stóp, które warto stosować. Dobre efekty przynoszą także kąpiele stóp w różnych ziołowych roztworach. Kolejną, bardzo ważną kwestią jest noszenie bawełnianych skarpet oraz obuwia z naturalnych tworzyw np. skórzanych. Jeśli sami nie potrafimy poradzić się z tą dolegliwością, warto odwiedzić podologa, który znajdzie przyczynę i oraz sposób na pozbycie się problemu.