Kiedy mamy do czynienia z czyrakiem?

Nie wiele osób jest świadomych, że czyrak to ropne zapalenie okołomieszkowe, które wytwarza nieestetycznego guzka w postaci czopa martwiczego. Pojawia się dość szybko, lecz jego rozwój trwa zdecydowanie dłużej.

Co to jest czyrak?

Czyrak z medycznego punktu widzenia to choroba skóry wywołana przez zapalenie gronkowcem lub paciorkowcem. Potocznie znana jest również pod innymi nazwami jak czyraczność, furunkuł czy czyrak gromadny. Klasyczny czyrak przybiera postać bolesnego guzka o bardzo złożonej podstawie zapalnej. Zazwyczaj powstaje wokół mieszka włosowego twarz, szyi, klatki piersiowej, pośladkach czy głowy. Zdarza się, że czyraki uaktywniają się w okolicach nosowych i małżowiny usznej. Tego typu guzek jest bardzo bolesny, ponieważ umiejscowiony jest w okolicy cienkiej tkanki podskórnej.

Jakie są przyczyny czyraka?

Główną przyczyną powstawania czyraków na skórze człowieka są bakterię gronkowca, w szczególności gronkowca złocistego. Tego typu bakterię kolonizują się w mieszkach włosowych i zazwyczaj atakują zranioną skórę – skaleczoną, obtartą. W wyniku takich okoliczności dochodzi do zapalenia tkanki łącznej i pojawienia się bolesnych guzków.

Czy czyrak jest niebezpieczny?

Pojawienie się czyraka nie jest czymś bezpiecznym, ale nie jest również bardzo poważnym dla zdrowia. Przede wszystkim, wcześnie wykryty i zaleczony nie powinien powracać. Jednak w przypadku powtarzających się zakażeń, może zaistnieć potrzeba włączenia dodatkowego leczenia w postaci antybiotykoterapii przez nawet 30 dni. Nawroty czerniaków pojawiają się u osób z cukrzycą, cierpiących na otyłość i pracujących w niehigienicznych warunkach.

Komplikacje

Dla życia i zdrowia człowieka pojawienie się czyraków w okolicy przegrody nosowej i górnej wargi oraz oczu może powodować niebezpieczne komplikacje w postaci zakażenia zatok oraz opon mózgowych. Dlatego też, leczenie guzków w tej okolicy jest bardzo ważne.

Jak wygląda czyrak?

Z początku czyrak wygląda jak mała krostka. Często można go pomylić z rozdrapanym wypryskiem. Jednak z dnia na dzień, jego postać przekształca się w dużą krostę. Krosta ta jest bardzo nasiąknięta płynem, czerwona, niesamowicie obrzękła a na jej koniuszku wykształca się czop ropny zawierający martwe tkanki, ropę oraz krew. Jego wielkość sięga nawet 3 cm.

Jak się leczy czyraka?

Najprostszą metodą leczenia czyraków jest ich leczenie miejscowe poprzez nacięcie i drenaż. Jednak, dokonuje się tego tylko w przypadku pojedynczych zmian. W przypadku zmian licznych – a więc posiadania więcej, niż dwóch czyraków, stosuje się terapię lekami z grupy penicylin.

Czasem, obecność czyraka jest ignorowana. Wtedy też, nieleczony guzek sam pęka wraz z wydzieliną. Osoby z wysoką odpornością organizmu mogą nie potrzebować leczenia antybiotykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *