Z roku na rok, coraz więcej osób korzysta z usług lekarzy specjalistów różnych dziedzin. Wśród nich znajdują się onkolodzy oraz chirurdzy onkologiczni. W poniższym artykule przedstawimy, czym dokładnie zajmuje się niniejsza dziedzina medycyny oraz kiedy powinniśmy odwiedzić gabinet chirurga onkologicznego.
Czym zajmuje się chirurgia onkologiczna?
Chirurgia onkologiczna to wąski dział medycyny zajmujący się leczeniem operacyjnym nowotworów występujących w ciele człowieka. Niniejsze zabiegi przeprowadzane są w oparciu o pełną diagnostykę i stanowią ważny element w terapii chorób onkologicznych.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do poradni chirurgii onkologicznej?
Do poradni chirurgii onkologicznej zazwyczaj kieruje nas lekarz prowadzący, który zauważył w naszym ciele niepokojące, wymagające kontroli zmiany. Ponadto, na niniejszą konsultację powinniśmy udać się w sytuacji, gdy:
- zauważyliśmy na naszym ciele obecność niepokojącej zmiany (charakterystycznego pieprzyka, przebarwienia lub guzka);
- lekarz prowadzący zalecił wykonanie biopsji niewielkiej zmiany skórnej;
- przebyliśmy już leczenie onkologiczne, za pośrednictwem zabiegu i wskazano nam poddać się wizycie kontrolnej.
Jakimi przypadkami zajmuje się chirurg onkolog?
Do lekarza niniejszej specjalizacji, trafia wielu pacjentów, u których zdiagnozowano występowanie zmiany nowotworowej, nadającej się do chirurgicznego usunięcia. Chirurg onkolog zajmuje się między innymi usuwaniem zmian w okolicach:
- jamy brzusznej;
- płuc i klatki piersiowej; oraz
- tarczycy;
- mózgu; i
- piersi
W raz z postępem medycyny oraz nowoczesnej technologii, specjaliści są w stanie coraz skuteczniej leczyć swoich pacjentów przy pomocy metod chirurgicznych. W dużej części przypadków dokładne usunięcie guza, we wczesnym stadium rozwoju choroby, może gwarantować całkowite jej wyleczenie.
Co przed zabiegiem?
Zanim jednak lekarz prowadzący podejmie decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, zleca wykonanie badań specjalistycznych, które pozwalają określić dokładną lokalizację guza. Niniejsza procedura możliwa jest dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik ultrasonograficznych oraz tomografii komputerowej. W przypadku kobiet zmagających się z nowotworem piersi, przeprowadzana jest mammografia. Ponadto, w celu określenia charakteru zmiany pobiera się jej wycinek, zabieg ten znany jest, jako biopsja.
Z roku na rok przybywa osób, które zmagają się z chorobą nowotworową, zanim jednak konieczna okaże się wizyta w gabinecie chirurga onkologicznego, zachęcamy do wykonania badań profilaktycznych, które mogą uchronić nasze zdrowie i życie.