Potliwość dłoni to jedna z częstszych przypadłości, o której nawet nie zdajemy sobie sprawy. Oczywiście naturalne jest to, że nasze dłonie pocą się w wysokich temperaturach, a nawet w sytuacjach stresowych. Ulokowany jest na nich szereg gruczołów, które aktywowane są pod wpływem różnorodnych czynników. Jednocześnie zdarza się i tak, że nasze dłonie pocą się bez konkretnej przyczyny. Z biegiem czasu staje się to dość uporczywym problemem, a nawet może doprowadzić do pojawienia się kompleksów i traumy. Wobec tego, jaki zabieg pomoże uporać się z nadpotliwością dłoni?
Ostrzykiwanie dłoni toksyną botulinową- skuteczny sposób leczenia nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości dłoni jeszcze kilka lat temu stanowiło prawdziwą zagadkę dla medycznego świata. Szukano bowiem sposobów na to, jak skutecznie można zablokować gruczoły potowe zlokalizowane na naszych dłoniach. Zwykle zalecało się leczenie zachowawcze, przy pomocy środków farmaceutycznych oraz zwiększenie poziomu dbania o higienę dłoni. Niemniej jednak nie zawsze wiązało się to z oczekiwanymi rezultatami. Okazuje się, że skuteczne leczenie nadpotliwości dłoni wymaga przeprowadzenia zabiegu inwazyjnego z wykorzystaniem toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. Nadpotliwość dłoni- zabieg z wykorzystaniem tej toksyny przynosi spektakularne rezultaty, choć faktem jest, że zabieg ten wymaga powtarzalności co około 8-12 miesięcy.
Jak oddziałuje toksyna botulinowa na gruczoły potowe w dłoniach?
Nadmierna potliwość dłoni- leczenie z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się tej przykrej dolegliwości. Głównym zadaniem toksyny, czyli botoxu jest zablokowanie acetylocholiny i pozostałych neuroprzekaźników z zakończeń nerwowych. To właśnie one odpowiadają za nadmierne pobudzenie gruczołów potowych do pracy. Mówiąc więc w dużym uproszczeniu, toksyna botulinowa po prostu hamuje wydzielanie potu i pozwala zapomnieć o przykrej i krępującej dolegliwości.
Jak przebiega zabieg na nadpotliwość dłoni?
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej na nadmierną potliwość dłoni jest zabiegiem inwazyjnym, jednak nie powoduje on znacznego bólu lub dyskomfortu. Toksynę wprowadza się w formie śródskórnych wstrzyknięć za pomocą cieniutkiej igły. Nakłucia wykonywane są co około 1,5-2 centymetry od siebie. Zwykle dawkuje się około 100-200 jednostek toksyny botulinowej na każdą z dłoni. Pacjenci o wysokiej wrażliwości nie muszą się obawiać, gdyż przed zabiegiem ich dłonie zostaną potraktowane specjalnym kremem do znieczulenia miejscowego. Sam czas trwania zabiegu to około 10-15 minut. Warto wiedzieć, że ostrzykiwanie dłoni toksyną botulinową nie wymaga rekonwalescencji. Niemniej jednak z miejscach iniekcji może pojawić się lekkie zaczerwienienie oraz świąd, a stan ten może się utrzymywać przez 2-3 dni.
Kiedy można zauważyć pierwsze rezultaty leczenia nadpotliwości dłoni?
Toksyna botulinowa potrzebuje około 3 dni na to, by skutecznie zablokować wydzielanie potu przez gruczoły zlokalizowane na naszych dłoniach. Po upływie tego czasu będzie można zauważyć, że potliwość dłoni znacznie się zmniejszyła. Zgodnie z zaleceniami jednak na pełne efekty trzeba będzie poczekać od 1 do 2 tygodni. Wówczas można spodziewać się całkowitego wyeliminowania potliwości dłoni, a także ustąpienia świądu i ewentualnego zaczerwienienia. Pamiętajmy jednak, że po upływie 8-12 miesięcy, może zaistnieć konieczność ponownego przeprowadzenia zabiegu, celem podtrzymania jego pierwotnych efektów.