Ból korzeni nerwowych

Ból korzenia nerwowego pochodzi z nerwu kręgosłupa. Nerwy przenoszą wiadomości o odczuciach i kontroli mięśni, a więc zaburzenia nerwów mogą powodować ból, drętwienie, zwiększoną wrażliwość lub osłabienie mięśni. Ból często jest odczuwany jest w obszarze ciała dostarczanego przez ten nerw. Często zdarza się, że nerwy nóg i ramion ulegają uszkodzeniu.

Podstawowa wiedza

Ból nerwu lędźwiowego (często nazywany „rwa kulszowa”) zazwyczaj zaczyna się poniżej kolana. Ból pleców jest zwykle odczuwany między dolnymi żebrami i pośladkami. Często pojawia się jako połączenie bóli pleców i nóg. W rwie kulszowej, ból nóg jest gorszy niż ból pleców. Rwa kulszowa jest zwykle spowodowana wypadnięciem krążka („poślizgniętym dyskiem”), ale są też i inne przyczyny. Nerwica ramienna (ból nerwów w ramieniu) jest bardzo podobna do rwy kulszowej, ale pochodzi z nerwów szyi. Czasami ból promieniuje ok ręki aż do określonego palca. W korzonkach najczęściej boli jeden nerw.

Kilka ważnych faktów

W przypadków 75% pacjentów po raz pierwszych doświadczających rwy kulszowej, po odpowiednim leczeniu, w ciągu 28 dni, schorzenie minie. Najczęstszym wiekiem dla rwy kulszowej jest 35-40 lat. Z wiekiem jest mniej powszechny. Głównym czynnikiem pojawienia się rwy kulszowe jest genetyka. Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu korzonków lub przynajmniej opóźnić jego wystąpienie. W przypadku siedzącego trybu życia, mamy większe ryzyko pojawienia się bólu korzonków. Nadwaga jest kolejnym czynnikiem ryzyka. Ciężka praca ręczna i powtarzalne podnoszenie ciężarów nie wydają się czynnikami rozwoju rwy kulszowej.

Główne rzeczy o bólu korzonków

Ból często wiąże się ze zmienionymi odczynnikami, takimi jak mrowienie, pieczenie lub drętwienie. Kaszel  i kichanie mogą pogorszyć samopoczucie. Dyski międzykręgowe mają centrum galaretki (miazga), które mogą wydostawać się w silnym chrząstce krążka (pierścienia). Następnie galaretka podrażnia i ściska pobliski korzeń nerwu, powodując ból w okolicy kolana, którą dostarcza EWA.

Gojenie

Kiedy dysk ulega wypadaniu (lub „ześlizguje się), pojawia się ból pleców Wraz z wiekiem dyski stają się coraz sztywniejsze przy mniejszej ilości galaretek, dlatego wypadanie dysku jest mniej powszechne u osób starszych. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym problemem są:

  • rozsądne ćwiczenia,
  • pozostawanie aktywnym,
  • unikanie nadopiekuńczości,
  • prowadzenie normalnego życia.

W razie silnych dolegliwości, warto wziąć leku depresyjnego, aby uniknąć nerwowego podejmowania decyzji. W początkowych etapach, większość pacjentów potrzebuje lekarza pierwszego kontaktu. Diagnoza jest stawiana początkowo na stadium objawami i wstępnym badaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *