Meble medyczne – czego możemy oczekiwać od producentów

Meble medyczne z uwagi na swoje specjalne przeznaczenie muszą spełniać konkretne wymagania.

Funkcje i cechy mebli medycznych

Kiedy mówimy o meblach medycznych, najpierw na myśli mamy specjalne łóżka przystosowane do rehabilitacji i rekonwalescencji pacjenta. Należy mieć jednak na uwadze, że przez meble medyczne rozumiemy całe wyposażenie, którego zadaniem jest ułatwienie sprawowania opieki nad pacjentem. Tworzący meble medyczne producent powinien mieć na uwadze nie tylko wysoką jakość materiałów, ale również funkcjonalność obiektów. Jakie funkcje mogą spełniać meble medyczne? Możemy wyróżnić kilka kategorii. Znajdziemy je na przykład w ofercie firmy Prometal-Elbur. Poza łóżkiem rehabilitacyjnym, które powinno z jednej strony pozwolić na komfort pacjentowi, a drugiej – ułatwić pracę pielęgniarzom, lekarzom i fizjoterapeutom, istnieją na przykład meble obiektowe – komody i garderoby.

Komody i szafki przyłóżkowe

Różnego rodzaju komody służą do przechowywania ubrań, lekarstw, dokumentacji pacjentów. Pomagają więc lepiej zorganizować pracę, co ma niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę jak bardzo chaos i biurokracja działają na niekorzyść całej szpitalnej „społeczności”. Dla samych pacjentów niezwykle istotne są także szafki i stoliki przyłóżkowe, dzięki którym mogą mieć oni chociaż namiastkę normalności w funkcjonowaniu w szpitalu. Dzięki tym meblom, spożywanie posiłków czy zwykłe naładowanie telefonu nie będzie stanowić problemu. W ofercie Prometal-Elbur znajdziemy na przykład funkcjonalną komodę z czterema szufladami i dodatkowymi bocznymi półkami, gdzie idealnie zmieszczą się potrzebne akcesoria, odzież czy akta pacjentów. Warto też zwrócić uwagę na szafki Rubens z regulowanym blatem bocznym. Pozwalają one nie tylko przechowywać osobiste przedmioty pacjenta, ale również służą jako stolik, który można wyregulować w zależności od tego w jakiej pozycji pacjent się znajduje.

Z jakich materiałów powinny być tworzone meble medyczne

W szpitalach najważniejsza jest odpowiednia higiena i zapobieganie rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Łatwość i dokładność czyszczenia zapewnią meble wykonane z materiałów nieporowatych, o gładkiej teksturze. Istotna jest także odporność na wilgoć, którą drobnoustroje sobie upodobały. W przypadku mebli medycznych zupełnie nie sprawdzi się z uwagi na powyższe ani drewno ani płyta wiórowa. Zdecydowanie bardziej odporne i łatwiejsze w utrzymaniu będą metale i materiały syntetyczne. Żeby zapewnić należytą higienę, meble należy projektować w taki sposób, aby z łatwością dało się wyczyścić wszystkie miejsca. Dobrze sprawdzają się płyty fenolowe HPL. Ten materiał można w dokładny sposób umyć i zdezynfekować.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W przypadku mebli medycznych olbrzymie znaczenie ma bezpieczeństwo. Na przykład nieprawidłowo skonstruowane łóżko rehabilitacyjne może być przyczyną wypadku pacjenta i pogorszenia stanu jego zdrowia. Dlatego kupując meble medyczne powinniśmy zwrócić uwagę na to czy spełniają wszystkie obowiązujące normy. Wybierając sprawdzonego producenta, takiego jak Prometal-Elbur nie narażamy zdrowia pacjentów i ułatwiamy pracę personelowi medycznemu.

Wybierając meble medyczne, pamiętajmy o zwróceniu uwagi na materiały, z których je wykonano i na sposób łączenia poszczególnych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *