Dna moczanowa – przyczyny i leczenie

Podagra czyli dna moczanowa spowodowana jest przez kryształki moczanu sodu, które odkładają się w stawach, zazwyczaj w dużym palcu u nogi. W wielu przypadkach jest związana z niewłaściwą dietą, przede wszystkim piciem alkoholu i jedzeniem czerwonego mięsa.

Dna moczanowa – przyczyny

Kryształki moczanu sodu odkładają się z powodu dużego stężenia kwasu moczowego. Wzrost stężenia tej substancji może wynikać ze zmniejszonego wydalania z organizmu lub z nadmiernej produkcji. Choroba rozwija się jedynie u co piątej osoby z podniesionym poziomem kwasu moczowego.

Czynniki ryzyka

Wystąpieniu choroby sprzyja:

  • nadwaga i otyłość,
  • odwodnienie,
  • niektóre leki,
  • nadużywanie alkoholu,
  • wiek,
  • płeć męska,
  • uwarunkowania genetyczne.

Dolegliwości dotykają około 1-2 proc. populacji, zazwyczaj mężczyzn w starszym wieku. U kobiet dna moczanowa rozwija się prawie wyłącznie po okresie menopauzy. Na rozwój choroby wpływa wysoki poziom życia związany z niezdrową dietą, a także nadwagą i innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Objawy

Początkowo choroba rozwija się bez żadnych objawów. W drugim okresie wywołuje ostre zapalenie stawów. Atak objawia się silnym bólem i może zostać sprowokowany przez różne czynniki, na przykład niektóre leki, nadmierny wysiłek fizyczny, operację, uraz. Zazwyczaj pojawia się bez ostrzeżenia, najczęściej rano. W czasie napadu skóra w zmienionym miejscu staje się lśniąca i napięta, pojawia się obrzęk i zaczerwienienie.

Kiedy dna moczanowa jest w stadium przewlekłym, powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym kamicę nerkową. Pacjenci zazwyczaj cierpią także z powodu innych dolegliwości takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zaburzenia lipidowe. W takiej sytuacji następuje przyspieszony rozwój miażdżycy i wysokie ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań, w tym udaru mózgu  i zawału. Osoby cierpiące z powodu tej choroby powinny być pod stałą opieką reumatologia i stosować odpowiednie leczenie.

Dna moczanowa – leczenie

Leczenie dny moczanowej polega przede wszystkim na przestrzeganiu odpowiedniej diety. Należy także przyjmować leki, których działanie powoduje zmniejszenie ilości kwasu moczowego produkowanego przez organizm. Chorym zaleca się stosowanie ziół o działaniu moczopędnym. Fizykoterapia przyczyni się do zmniejszenia bólu i zwiększa sprawność chorych stawów. Należy unikać jedzenia bogatego w puryny, np. czekolady, kawy, mocnej herbaty, wątróbki, orzechów, kawioru, sardynek, śledzi. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, co obniża stężenie kwasu moczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *