Dlaczego warto pić sok z buraków?

Buraki zyskują niesamowitą popularność wśród osób, które preferują zdrowy styl życia. Sok z buraka niską zawartość tłuszczu, jest pełen silnych przeciwutleniaczy, bogaty w witaminę C i pomaga w absorpcji żelaza. Można spożywać zarówno liście jak i bulwy. Podczas gdy różowa bulwa jest słodka to ciemnozielone liście są lekko gorzkawe, ale bardzo bogate w wapń, żelazo i witaminę A.

Sok z buraka na niedokrwistość i nadciśnienie

Buraki to bez wątpienia jedno z najzdrowszych warzyw, z których można uzyskać sok. Szklanka soku z buraków pomaga w podawaniu wszystkich witamin i minerałów w skoncentrowanej formie. Kombinowany sok z buraków z marchewką jest bardzo zdrowy, szczególnie dla osób z niedokrwistością. Pomaga w podniesieniu poziomu żelaza w naturalny sposób. Innymi owocami, które dobrze komponują się z burakami, mogą być pomarańcze i ananasy, które dodadzą przyjemnego smaku, dopełniając słodki smak buraków. Sok z buraków może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. Dzieje się to za sprawą obecności azotanów w burakach. Naturalnie występujące azotany zwiększają tlenek azotu znajdujący się w naczyniach krwionośnych, co umożliwia przepływ większej ilości tlenu do mózgu, serca i mięśni, a tym samym do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.

 Świetny sposób na detoks

Buraki to wyjątkowe źródło betalain, rodzaj fitoskładnika. Wiadomo, że związki te zapewniają silne właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i detoksykacyjne. Przez długi czas burak był znany jako pokarm ochronny dla wątroby. Jest to świetny środek do czyszczenia wątroby i pomaga w wypłukiwaniu wszystkich toksyn. Przy pomocy związków takich jak metionina i glicyna zapobiegają tworzeniu się kwasów tłuszczowych i stymuluje komórki wątroby. Bogate w żelazo, wapń, betainę, witaminy z grupy B i przeciwutleniacze, buraki są jednym z najlepszych zasobów wątroby dla utrzymania optymalnego zdrowia. Buraki poprawiają pracę wątroby w dużej mierze poprzez rozcieńczenie żółci, pozwalając jej swobodniej płynąć przez wątrobę do jelita cienkiego.

Zwiększa energię i poprawia pracę mózgu

Sok z buraków pomaga w otwieraniu naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększa przepływ tlenu przez całe ciało, dzięki czemu czujemy się bardziej energiczni. Jest często promowany jako doskonały napój treningowy doskonały dla sportowców, ponieważ zwiększa przepływ tlenu do mięśni przygotowujących je do wytężonej pracy. Sok z buraków również przynosi korzyści mózgowi. W podobny sposób zwiększa on przepływ krwi do mózgu i poprawia jego funkcjonowanie.

Obniża poziom cholesterolu

Sok z buraka pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, zwiększając poziom dobrego cholesterolu HDL. Posiadanie wysokiego poziomu trójglicerydów zwiększa ryzyko problemów związanych z układem sercowo-naczyniowym. Obecność betainy obniża poziom homocysteiny w organizmie, co może również być szkodliwe dla naczyń krwionośnych. Tak więc konsumpcja buraków pomaga w zapobieganiu chorobom układu krążenia na wiele sposobów. Prawdopodobieństwo rozwoju takich schorzeń jak miażdżyca, zawał serca i udar są mniejsze. Sok z buraka pomaga również usunąć nadmiaru cholesterolu LDL ze ścian naczyń krwionośnych a następnie wydalić go z organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *