Czy warto jeść orzechy włoskie?

Orzechy włoskie są niezwykle zdrowymi owocami drzewa o identycznej nazwie (orzech włoski), które może owocować nawet do 500 lat. Dojrzały owoc ma średnicę od 3 do 4 cm. Jadalna część otoczona jest błoniastą łupiną, z kolei zewnętrzną warstwę stanowi mięsista okrywa w kolorze zielonym.

Zdrowotne właściwości orzecha włoskiego

Orzechy znane są z dużej kaloryczności, jednak z powodzeniem mogą zastąpić niezdrowe przekąski pomiędzy głównymi posiłkami. Zawierają w sobie wielonienasycone kwasy tłuszczowe (podobnie jak ryby), które obniżają poziom szkodliwego cholesterolu LDL oraz wykazują działanie przeciwzakrzepowe. Spożywanie kilku orzechów dziennie wskazane jest w przypadku chorób serca, ponieważ zawierają one L-argininę, która rozszerza naczynia wieńcowe. Obniżanie ciśnienia krwi prowadzi z kolei do zmniejszenia ryzyka zawału.

Niektóre badania wykazały, że orzechy mają działanie antynowotworowe. Dodatkowo zawierają duże ilości fosforu, żelaza, potasu, magnezu, wapnia i cynku oraz witaminy E. Sprawia to, że polecane są przede wszystkim osobom pracującym umysłowo, uczniom oraz kobietom w ciąży.

Pozostałe zdrowotne właściwości orzechów:

  • zmniejszają nadmierną potliwość (głównie stóp) – w tym celu można dodawać do kąpieli napar z liści orzecha
  • hamują drobne krwawienia z naczyń obwodowych
  • wykorzystywane są do leczenia hemoroidów oraz żylaków
  • pomagają w przypadku zatruć pokarmowych oraz pasożytów przewodu pokarmowego
  • wpływają korzystnie na jakość snu
  • polepszają jakość nasienia u mężczyzn i poprawiają libido
  • zwalczają wolne rodniki

Najbardziej rozpowszechnioną właściwością orzechów jest korzystny wpływ na mózg. Posiadają bowiem w sobie kwas linolenowy, miedź oraz mangan – substancje będące budulcami komórek mózgowych. Tym samym regularnie spożywane poprawiają koncentrację i pamięć, tym samym poprawiając zdolność do nauki.

Wykorzystanie orzechów w kosmetyce

Orzechy znalazły liczne zastosowania w kosmetyce. Duża zawartość w owocach cynku oraz substancji przeciwbakteryjnych sprawiła, że obecność wyciągu z orzechów można znaleźć w wielu kremach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej oraz tłustej. W przypadku cery dojrzałej działają regenerująco, dodają energii oraz przyspieszają proces odnowy naskórka, co związane jest z kolei z obecnością witamin A i E oraz koenzymu Q10.

Z łatwością można przygotować domową peelingującą maseczkę oczyszczającą na bazie orzechów. W tym celu wystarczy 7 dag orzechów rozgnieść bardzo drobno, a następnie zalać ciepłym mlekiem. Do całości dodaje się łyżkę miodu i dokładnie miesza. Tak powstała mieszanka powinna ostygnąć i napęcznieć. Następnie nakłada się ją na twarz oraz szyję i pozostawia na około 10 minut. Przed spłukaniem należy delikatnie wsmarować maseczkę w skórę wykonując okrężne, powolne ruchy.

Dodatkowo:

  • orzechy wykorzystywane są w szamponach przeciwłupieżowych, ponieważ łagodzą stany zapalne skóry głowy
  • wskazane są dla osób skarżących się na przetłuszczające włosy
  • podtrzymują naturalny kolor ciemnych włosów
  • mimo kaloryczności są składnikiem wielu diet i wpływają korzystnie na odchudzanie, ponieważ zawierają błonnik i dają uczucie długotrwałej sytości

Przeciwwskazania

Spożycie orzechów powinno być ograniczone przez osoby otyłe z powodu dużej zawartości tłuszczy. Owoce orzecha są również współcześnie częstą przyczyną alergii, której najpoważniejszym symptomem może być wstrząs anafilaktyczny.

Szczególną ostrożność zaleca się osobom z kamieniami nerkowymi, ponieważ orzechy zawierają szczawiany, które mogą przyczyniać się do nasilenia objawów.

Jak przechowywać orzechy?

Należy unikać kupowania orzechów łuskanych, ponieważ szybko jełczeją. Niewłaściwie przechowywane szybko pokrywają się pleśnią bądź wysychają.

Orzechy w łupinach należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, gdzie mogą przetrwać w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *