Zdrowotne właściwości soku z brzozy

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile cukru znajduje się w butelce Twojego ulubionego napoju. A może zaskoczę Cię mówiąc, że sok pomarańczowy, który kupujesz w sklepie może mieć w składzie tyle samo cukru co coca-cola? Niewiele osób zwraca uwagę na skład produktów wkładanych do sklepowych koszyków. Jest to błąd. Zamiast sięgać po pełne cukru oraz substancji konserwujących soki i napoje, lepiej jest skierować się w stronę zdrowszych zamienników. Jednym z soków, który czyni wiele dobrego dla ludzkiego organizmu jest sok z brzozy.

Właściwości soku z brzozy

Zostało naukowo potwierdzone, że sok z brzozy posiada właściwości zdrowotne. Przede wszystkim, pomimo słodkawego smaku, pozbawiony jest dodatkowego, sztucznie dodawanego cukru. Częste picie soku z brzozy nie spowoduje więc przybrania na wadze. Wręcz przeciwnie, codzienne picie soku z brzozy pozwoli zrzucić nadmiar kilogramów. Odpowiedzialny jest za to obecny w soku z brzozy kwas chlorogenowy, który zmniejsza uczucie głodu oraz ułatwia przemianę tłuszczów. Sok z brzozy może być stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy, ponieważ zawiera w swoim składzie salicylan metalu, który wykazuje właściwości zbliżone do aspiryny. Sok z brzozy sprawdzi się także w walce z cholesterolem, zawarta w nim betulina obniża poziom cholesterolu we krwi. Oprócz tego, picie soku z brzozy każdego dnia pomoże dostarczyć organizmowi witaminy z grupy B oraz C, a także mikroelementy: wapń, żelazo, potas, fosfor, kwas jabłkowy, aminokwasy oraz sole mineralne.

Sok z kory czy sok z liści?

Sok z brzozy może być wytwarzany z kory drzewa albo z jego liści. W zależności od sposobu powstania soku, różnią się jego właściwości. Sok z liści brzozy świetnie sprawdzi się przy różnego rodzaju bólach, powodując jego uśmierzenie. Pomoże także osobom zmagającym się z problemem kamieni nerkowych. Sok z liści brzozy udrażnia drogi moczowe oraz zwiększa ilość oddawanego moczu.

Sok z kory brzozy jest dobry właściwie na wszystko. Ze względu na dużą ilość zawartych w jego składzie witamin oraz składników mineralnych, oczyszcza organizm z toksyn, a także powoduje wzmocnienie odporności. Sok z kory brzozy poprawia pracę serca oraz nerek. Ze względu na dużą zawartość żelaza jest środkiem, który pomaga walczyć z chorobami krwi, przede wszystkim anemią. Dlatego powinien stanowić składnik codziennej diety każdego wegetarianina oraz weganina, czyli grupę osób narażonych na niebezpieczeństwo niedoboru żelaza. Spożywać go powinny także kobiety w okresie miesiączkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *