Rumianek – uprawa, właściwości, zastosowanie

Rumianek jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny astrowatych. Występuje głównie na północnej półkuli, gdzie przeważa klimat umiarkowany. W ziołolecznictwie wykorzystuje się tylko wysuszone koszyczki kwiatów, zebrane najlepiej początkiem kwietnia.

Roślina rośnie do około 45 cm. Naturalnie występuje na łąkach, w polach oraz na przydrożach, jednak można go z łatwością uprawiać w przydomowym ogrodzie.

Uprawa rumianku

Rumianek nie jest wymagającą rośliną. Lubi zarówno stanowiska gliniaste jak i średnio żyzne – jest w stanie urosnąć nawet na terenie piaszczystym. Najlepiej rośnie jednak na glebie wapiennej. Roślina preferuje stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione.

Wysiew ma miejsce we wrześniu. Nasion nie należy zakopywać, jedynie je przyklepać. Podlewanie powinno być oszczędne, ponieważ zbyt obfite może wypłukać nasiona.

Zbiory koszyczków kwiatowych mają miejsce przeważnie kwietniem. Czynność wykonuje się po południu. Kwiaty gotowe do zerwania powinny być w pełni rozwinięte, jednak kwiaty nie mogą być skierowane w dół.

Właściwości lecznicze

Rumianek posiada liczne właściwości zdrowotne między innymi dlatego, że zawiera w sobie aż 1,5% olejku eterycznego. Dodatkowo można znaleźć w nim cholinę, liczne przeciwutleniacze, poliacetyleny, fitosterole, garbniki katechinowe, witaminę C oraz sole mineralne.

Rumianek można wykorzystywać zarówno w postaci herbaty jak i okładów.

Okłady idealnie sprawdzą się w przypadku spuchniętych, zaczerwienionych i podrażnionych oczu, ponieważ wykazują działanie antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalne. Z powodzeniem można je wykorzystać w przypadku zapalenia spojówek. Ekstrakt lub napary z rumianku są ciekawym dodatkiem zwykłej kąpieli. Grupą docelową w tym przypadku są osoby cierpiące na zmiany grzybicze, trądzik oraz o skórze podatnej na podrażnienia.

Napary i herbaty z rumianku spożywane regularnie wykazują wiele leczniczych właściwości, między innymi:

  • działają rozluźniająco
  • ułatwiają zasypianie
  • wpływają korzystnie na układ trawienny, ponieważ działają rozkurczająco, regulują przepływ żółci, likwidują wzdęcia oraz zmniejszają dolegliwości bólowe żołądka
  • regulują pracę nerek oraz wątroby
  • wspomagają leczenie dolegliwości pęcherza moczowego
  • zwalczają wszelkie infekcje jamy ustnej i gardła, między innymi zapalenie dziąseł
  • likwidują stany zapalne błon śluzowych

Napary z rumianku mogą być wykorzystywane nawet do inhalacji. Wówczas pomagają przy problemach z układem oddechowym.

Wpływ rumianku na urodę

Rumianek w kosmetyce stosowany jest przede wszystkim do pielęgnacji włosów. Płukanki na jego bazie zaleca się głównie osobom o blond włosach, ponieważ rumianek ma tendencję do rozjaśniania włosów. Dodatkowo substancje zawarte w roślinie wzmacniają cebulki włosów oraz sprawiają, że cały włos jest bardziej elastyczny. Sprawia to, że włosy nie łamią się i są odżywione. Ekstrakty z rumianku można także stosować jako uzupełnienie kuracji przeciwłupieżowej.

Naparem z rumianku można nasączać wacik, a następnie stosować go jako tonik na skórę twarzy z trądzikiem. Rumianek jest częstym składnikiem szamponów, kremów i masek. Łagodzi stany zapalne skóry oraz zmiękcza ją.

Wybrane przepisy

  1. Napar z rumianku – łyżkę suszonych kwiatów należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie pozostawić pod przykryciem na około 10 minut. Po upływie tego czasu napar przecedzamy i wykorzystujemy do spożycia lub jako okład
  2. Tonik z rumianku – jako tonik można stosować zwykły, ostudzony napar bądź wykonać mniej popularną mieszankę. W tym celu należy 2 garście suszonego rumianku zalać 2 szklankami ciepłego mleka, a następnie parzyć pod przykryciem około 20 minut. Po ostygnięciu fusy odcedzamy, a tonik wykorzystujemy na cerę. Po przemyciu jej nie spłukujemy produktu od razu, lecz czekamy do jego wyschnięcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *