Co należy wiedzieć o hemoroidach?

Hemoroidy to powszechna nazwa żylaków występujących w okolicach odbytu. Tak naprawdę jednak nazwa „hemoroidy” dotyczy zupełnie zdrowych, prawidłowych struktur – niewielkich rozmiarów uwypukleń składających się z połączeń tętnic i żył, które pomagają zachować szczelność odbytu. Gdy mięśnie zwieracza zaciskają się, krew w hemoroidach zostaje zatrzymana. Można je wtedy porównać do poduszeczek, które ściśle do siebie przylegają i zamykają w ten sposób kanał odbytu. Gdy mięśnie rozluźniają się, krew odpływa, a hemoroidy tracą objętość i otwierają kanał odbytu.

Hemoroidy – kiedy iść do lekarza?

Z pewnością warto odwiedzić lekarza, gdy okolice odbytu stają się obrzęknięte i bolesne, a już z pewnością wtedy, gdy pojawi się krwawienie z odbytu. Ból i świąd zwykle są dość uporczywe, guzki wysuwają się z odbytu, brudząc bieliznę. Lekarz wykona badanie per rectum (przez odbyt) i wykluczy inne przyczyny krwawienia i bólu (łącznie z nowotworem). Bolesne, wysuwające się guzy trzeba leczyć, choć nie musi się to wiązać z operacją. W takich przypadkach stosuje się:

  • skleroterapię (nastrzykiwanie okolic guza w celu zwłóknienia jego okolic),
  • metodę Longo (wciągnięcie błony śluzowej i guzów do kanału odbytu tak, aby dalej pełniły swoją prawidłową funkcję),
  • metodę Barrona (zakładanie ciasnych gumowych opasek na podstawę guza w celu doprowadzenia do jego martwicy)
  • krioterapię (zamrażanie guzów w celu ich zmniejszenia i doprowadzanie do obumarcia)
  • fotokoagulację podczerwienią (prowadzi do tego samego co krioterapia, ale z wykorzystaniem światła podczerwonego)

Gdy choroba jest bardzo zaawansowana, powyższe leczenie hemoroidów może być niewykonalne.

Hemoroidy – jak można przynieść sobie ulgę?

  • zmiana diety – ulgę przyniesie jedzenie większej ilości warzyw i owoców, produktów gruboziarnistych (ciemne pieczywo, kasze, muesli), unikanie mięsa, słodyczy i tłuszczów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby nie spowodować biegunek, gdyż ciągłe drażnienie okolic odbytu sprawia ból i pogłębia dolegliwości.
  • więcej ruchu – w profilaktyce hemoroidów istotne jest uprawianie sportu (poza jazdą na rowerze i intensywnymi ćwiczeniami siłowymi), ale bardzo ważne są też codzienne aktywności, takie jak spacery. Siedzenie utrudnia przepływ krwi w okolicy odbytu.
  • mycie okolic intymnych po każdym wypróżnieniu (za pomocą delikatnego mydła czy żelu) powinno przynieść ulgę. Można też przemywać okolice odbytu naparem z kory dębu.
  • stosowanie maści i czopków kupowanych w aptece bez recepty również pomoże zmniejszyć ból związany z nabrzmiałymi guzkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *