Kreatyna a alkohol

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest związkiem organicznym uczestniczącym w procesach metabolicznych naszego organizmu. Jest składnikiem ludzkich komórek mięśniowych, występuje w sercu, jądrach oraz w mózgu. Jako substancja endogenna wytwarzana jest przez ludzki organizm samoczynnie z aminokwasów. Jej synteza przeprowadzana jest przede wszystkim w nerkach oraz wątrobie, a dalej kreatyna transportowana zostaje poprzez krew do mięśni i pozostałych tkanek. Transport kreatyny do mięśni wspomaga insulina, której poziom podnosi się zawsze wtedy, gdy organizm reaguje na kolejną partię składników odżywczych we krwi, czyli glukozę i niektóre aminokwasy.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna w organizmie człowieka wpływa na:

  • odnawianie cząsteczek ATP, nośnika energii
  • zwiększenie uwodnienia komórek mięśniowych w wyniku czego następuje rozbudowa masy mięśniowej
  • magazynowanie glikogenu w mięśniach
  • zwiększenie zdolności wysiłkowych
  • przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej
  • regenerację organizmu

Skutki uboczne kreatyny

Przeprowadzono wiele badań nad tą substancją pod kątem jej bezpieczeństwa przy przyjmowaniu zewnętrznym. Badania skupiały się zawsze nad określoną dawką, czyli 10 g na dobę. I przy takim dawkowaniu nie stwierdzono skutków ubocznych nawet u sportowców przyjmujących kreatynę w długim okresie czasu. Jeżeli istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów kreatynowych będą to istniejące już w organizmie choroby czy dolegliwości nerek, wątroby oraz trzustki. Dla bezpiecznego stosowania tego środka warto zwrócić zawsze uwagę na jakość oraz czystość preparatu. Na rynku suplementów istnieje mnóstwo substancji nieodpowiadających normom bezpieczeństwa.

Kreatyna a alkohol

Badania prowadzone nad bezpośrednią zależnością preparatów kreatynowych i alkoholu nie wykazały wzajemnego negatywnego wpływu. Dlatego uznaje się, że niewielka ilość alkoholu, lampka wina przy kolacji czy piwo nie powinny wyrządzić organizmowi szkody. Przez długi czas istniało przeświadczenie, że alkohol wypłukuje z mięśni kreatynę, jednak do tej pory nie znaleziono na to dowodów. Wiadomo jednak, że alkohol zaburza równowagę wodno elektrolitową w organizmie, a kreatyna zmniejsza negatywne skutki odwodnienia.

Zawsze trzeba pamiętać, że szczególnie w przypadku czynnych sportowców nadmierne spożywanie alkoholu niweczy pracę włożoną w rozwój fizyczny organizmu, pracę mięśni, zdolność regeneracji. Dlatego zawsze alkohol powinien, jeżeli już musi, być spożywany w umiarkowanych, symbolicznych ilościach, by nie przerywać procesów rozwojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *