Badanie moczu – co trzeba wiedzieć

Badanie moczu może dostarczyć wiele cennych informacji na temat naszego organizmu. Zaleca się takie badanie wykonać co najmniej raz w roku. Co ciekawe, wynik badania pozwoli nam przyjrzeć się nie tylko temu, czy nasz układ moczowy działa prawidłowo, ale również pozwoli zwrócić uwagę na funkcjonowanie innych narządów.

Podstawowe parametry badania moczu

  • barwa moczu – barwnik, który znajduje się w moczu, to urochrom. Nadaje on żółte zabarwienie, a odcień moczu zależny jest od jego zagęszczenia. Zmiana barwy moczu może być spowodowana różnymi składnikami moczu (na przykład buraczki mogą zabarwić go na czerwono), lekami, środkami kontrastowymi czy barwnymi środkami produkowanymi przez organizm.
  • przejrzystość moczu – mocz zdrowej osoby powinien być przejrzysty lub lekko opalizujący. Zmętnienie moczu często jest skutkiem obecności krwinek czerwonych (które mogą wskazywać na stan zapalny układu moczowego lub pochwy, ale także na nowotwór pęcherza), leukocytów i bakterii (również wskazujących na stan zapalny), czy soli
  • ciężar właściwy moczu – norma wynosi 1018-1030 g/l. Gęstość moczu może wzrosnąć przy dużych ilościach białka, glukozy czy metabolitów różnych leków. Zmniejszona gęstość towarzyszy różnym chorobom, na przykład przewlekłej niewydolności nerek.
  • pH moczu – średnia prawidłowa wartość wynosi 6. Mniej mogą mieć osoby, które spożywają duże ilości mięsa. Mocz zasadowy (czyli powyżej 6) jest charakterystyczny dla osób na diecie wegetariańskiej lub mlecznej. Zasadowy odczyn moczu czasem wskazuje też na podwyższony poziom potasu, przewlekłą niewydolność nerek czy nadczynność przytarczyc. Pojawia się także wtedy, gdy mocz jest za długo trzymany w temperaturze pokojowej. Silnie kwaśny odczyn moczu (poniżej 5) może pojawić się w stanie odwodnienia czy przy gorączce.
  • Urobilinogen – znak „+” to prawidłowy wynik, „+++” oznacza żółtaczkę, a brak tej substancji – cholestazę.

Substancje niepożądane wykryte dzięki analizie moczu

W moczu zdrowej osoby z pewnością nie stwierdzi się obecności takich substancji, jak: bakterie, grzyby, pasożyty, białko, cukier, ciała ketonowe, bilirubina, kreatynina, krwinki białe (leukocyty), krwinki czerwone (erytrocyty), kwas moczowy, mocznik, osad. Jeśli analiza wykaże obecność tych substancji w moczu, należy skonsultować się z lekarzem, aby mógł na podstawie tego badania postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Próbkę do badań pobiera się do specjalnego jałowego pojemnika, który można kupić w aptece. Postarajmy się pobierać mocz po starannym umyciu się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *